Veganství se v posledních letech rozšířilo nejenom mezi ty, kteří kvůli etickým důvodům odmítají jíst jídlo, které pochází nějakým způsobem z živých tvorů, ale také mezi ty, kteří chtějí zkoušet nové druhy stravování, nové chutě, nebo které zajímají ekologické otázky naší planety. Také ti, kteří trpí nějakými zdravotními problémy se často obrací k veganské stravě ve snaze zlepšit svůj zdravotní stav. Má veganská strava opravdu nějaké výhody? Ano. Jedním z největších zdravotnických benefitů, který je vědecky ověřený, je snížení rizika chronických onemocnění srdce, a nejenom toho.
Dle studií přinesl přechod na rostlinnou stravu snížení rizika vysokého krevního tlaku, cukrovky druhého typu, a dokonce některých druhů rakoviny. Je to přičítáno tomu, že člověk na veganské stravě má vyšší příjem čerstvého ovoce, zeleniny, luštěnin a celozrnných výrobků. To jsou potraviny, které často obsahují i méně kalorií, nasycených tuků a cholesterolu, což prospívá našim cévám a srdíčku. Kromě zdravotních benefitů je veganská strava důležitá i z hlediska ekologie. Není tajemství, že výroba živočišných produktů je jedním z největších zdrojů skleníkových plynů, které přispívají ke globálnímu oteplování.
Přechod na rostlinnou stravu může výrazně pomoci ke snížení uhlíkové stopy v našem ovzduší. Z ekologického hlediska je veganství skvělé i v tom, že se efektivněji využívají zdroje. Produkce rostlinných potravin totiž obvykle vyžaduje méně vody, energie i půdy než produkce živočišných produktů, především masa. Zaměřením na rostlinnou stravu tedy šetříme naše zdroje a snižujeme zátěž ekologického systému Země. Nutno říct, že nejdůležitějším aspektem stále zůstává ochrana zvířat. Dnes už máme volbu vyhnout se živočišným produktům a ušetřit tak utrpení zvířat. Ano, naše veganství sice nespasí svět, ale je to krok správným směrem.