Vskutku, říká si laik, co kdo na těch zubatých maličkostech vidí. Diví se a diví. Jenže, ono je to o tom zájmu a tom, že ho to prostě baví. A když má hodně peněz, může se stát i velmi významným sběratelem. Ale ty peníze u tohoto koníčku hrají velmi významnou roli. Jedině se orientovat na ty méně vzácné známky. Ovšem, to už asi jaksi nebude ono. Takový filatelista se totiž může zaměřit na různá témata, státy, historii, a ještě na další a další věci. Témat je nepřeberně, například přírodu by asi nezkompletoval žádný filatelista. Co potřebujete abyste mohli začít? Inu, nějaké to začátečnické album a lupu.
Teprve později, to až do jaké míry vás tou zaujme budete potřebovat například zoubkoměr, nebo mikrometr. Ano i tohle filatelisty zajímá. Není to jen o sbírání známek jako takových. Také byste mohli vstoupit do oficiálního sdružení, které se u nás nazývá Svaz českých filatelistů (SČF). Zde se setkávají v místních klubech lidé se společnými zájmy. Spolu pak pořádají výstavy a burzy, kde se se známkami čile obchoduje. A samozřejmě že jako jinde i tady se může vyskytnout podvodník. Takový člověk se vyskytuje i mezi filatelisty. Tito lumpové se dělí do dvou kategorií.
Ti, kteří působí škodu poštovnímu úřadu a ti kteří způsobí škodu filatelistovi jako takovému. To jest, že mu prodá padělek a sám se zdekuje. Poznat takový padělek není zrovna jednoduché, a ne každý to umí, a ne každý to dokáže. Proto existují specialisté se spoustou technických vychytávek, kteří dokážou padělek odhalit. Podle toho za jak dlouho se to podaří, mají šanci lumpa chytit. Nuže, pokud jste se rozhodli to zkusit, neváhejte a mrkněte na internet kde jistě budou rady začínajícím filatelistům. Zde je třeba si počíst abychom věděli, zda nás to vůbec zaujme a zda se tomu chceme věnovat. Pokud ano, vyrazíme si třeba ještě do knihovny, neb už rovnou na burzu.