O benefitech sportovánà slýchá každý z nás prakticky již od dÄ›tstvÃ. A právÄ› proto se nám zdá, že vÅ¡e dává naprostý smysl – pÅ™eci jen, hýbat se je zdravé. Pomůžeme tÃm svému tÄ›lu, budeme ménÄ› Äasto nemocnÃ, a budeme se i lépe cÃtit. To vÅ¡e jsou vÄ›ci, které jsou se sportovánÃm spojeny. OvÅ¡em když s nÃm zaÄneme, zjistÃme, že situace nenà až tak růžová, jak by se mohlo zdát. ÄŒasto se pak zamýšlÃme nad tÃm, zda je skuteÄnÄ› tak nezbytné, jak nám nÄ›kteřà lidé tvrdÃ.
Â
Â
V prvnà řadÄ› je potÅ™eba Å™Ãci, že zdravotnà benefity tu rozhodnÄ› jsou. ÄŒlovÄ›k v kondici je mnohem ménÄ› náchylný k celé Å™adÄ› civilizaÄnÃch chorob, jako jsou cukrovka Äi onemocnÄ›nà kardiovaskulárnÃho systému. JednoduÅ¡e Å™eÄeno, když budete fit, je mnohem menÅ¡Ã Å¡ance, že umÅ™ete na infarkt.
Â
Také je pravdou, že pÅ™i tÄ›lesné námaze se vyplavujà do tÄ›la endorfiny, které způsobujà dobrou náladu. To je i důvod, proÄ se mnoho atletů cÃtà po tvrdém tréninku „jako v rauÅ¡i“. Je vÅ¡ak nutné poznamenat, že po skonÄenà sportu tyto endorfiny brzy zmizÃ, a naÅ¡e nálada se obvykle vrátà tam, kde byla, než jsme Å¡li trénovat.
Â
Â
Zvážit také musÃme riziko úrazu. To samozÅ™ejmÄ› závisà mimo jiné také na tom, jaký sport dÄ›láme, avÅ¡ak najdeme je v podstatÄ› vÅ¡ude. S tÃm pÅ™icházà i brzké opotÅ™ebovánà organismu, jaké zažÃvajà napÅ™Ãklad profesionálnà atleti. Tomu vÅ¡ak lze pomÄ›rnÄ› snadno pÅ™edejÃt tÃm, že to nebudeme pÅ™ehánÄ›t, nýbrž se hýbat rozumnÄ›, podle naÅ¡ich možnostÃ.
Â
To je i jeden z důvodů, proÄ lidé, co si dajà napÅ™Ãklad pÅ™edsevzetÃ, že zaÄnou sportovat, brzy skonÄÃ. Nastupuje totiž bolest svalů, únava a dalÅ¡Ã nepÅ™Ãjemnosti, zvláštÄ› když nemáte k dispozici profesionála, který by organizoval váš trénink, a hned na zaÄátku si dáte vÄ›tÅ¡Ã dávku, než je váš organismus schopen unést.
Â
Pohyb je tedy samozÅ™ejmÄ› dobrý, a nemusà se jednat jen o sport. MusÃme vÅ¡ak dobÅ™e vÄ›dÄ›t, jak si jej dávkovat tak, aby jej nebylo moc, ale zase ani málo. A to vÄ›tÅ¡ina z nás sama nedokáže.