JistÄ› vás napadne známe Äeské rÄenà „chybami se ÄlovÄ›k uÄÓ. Je pravdivé a proto se nabÃzà otázka: proÄ stále chybu považujeme za nÄ›co špatného, pohorÅ¡ujÃcÃho, negativnÃho a nÄ›co, za co by mÄ›l následovat trest.
Kde se tento návyk vzal?
Zapátrejme už v naÅ¡em dÄ›tstvà a následnÄ› i Å¡kolstvÃ, kde je každá chyba potrestána horÅ¡Ã známkou. Kdo chyby nedÄ›lá je chválen a může se pyÅ¡nit lepÅ¡Ãmi známkami.Â
Bezchybnost se tak považuje za normu a ideál. Postupně se v nás utvářà potřeba dokonalosti. Chceme být chváleni od okolà a podávat perfektnà výkony.
VezmÄ›te si, že v tomto vyrůstáte po celé dÄ›tstvà a dospÃvánÃ. PotÅ™eba dokonalosti se vám vryla extrémnÄ› pod kůži. Chybovat zkrátka nemůžete. A pokud se jednou stane, že chybu udÄ›láte, zaÄnete se cÃtit slabÃ, neschopnà a nedostateÄnÃ.
V dospÄ›losti se vÅ¡e projevà jako puntiÄkářstvà a perfekcionismus. OvÅ¡em tato snaha je extrémnÄ› vysilujÃcà a vyÄerpávajÃcÃ, jak fyzicky tak psychicky. NedobrovolnÄ› tak na sebe vytvářÃme ohromný tlak. DÄ›lat vÄ›ci bez chyb:
- vede k nereálným oÄekávánÃm
- vede ke srovnávánà se s druhými
- vede k pocitu zklamánà a frustraci
Obava z možných chyb vám také bránà v experimentovánÃ, riskovánà a zkouÅ¡enà nových vÄ›cÃ. Nechcete opustit svoji komfortnà zónu a tak radÄ›ji setrváváte v jisté zajeté rutinÄ›. TeÄ to zkuste celé otoÄit. Chyba je:
- důležitá
- prospěšná
- zdravá
- uÄà nás
DÃky nà se posouváme dál, zÃskáváme zkuÅ¡enosti, zážitky a cenné lekce. Zkrátka rosteme. PÅ™edstavte si, že by se dÄ›ti nenauÄily chodit, plavat, jezdit na kole, protože by se bály, že to bude bolet nebo spadnou, když udÄ›lajà chybu. Stane se to nÄ›kolikrát, ale stále dokola se uÄà a uÄÃ, samozÅ™ejmÄ› s chybami, než se jim to povede. A když se jim to nepovede a na té velké skluzavce si namelou, majà tu zkuÅ¡enost pro pÅ™ÃÅ¡tÄ›.Â
Na chybu se tedy koukejte jako na skvÄ›lou pÅ™Ãležitost k růstu a zlepÅ¡enÃ.