Každý člověk chce žít. A tak každý také potřebuje peníze. Protože bez těch by se snad dalo nějak přežívat, i když možná ani to ne, ale rozhodně by to nebyl život, po jakém my lidé toužíme. Dnes a denně tedy chodíme do práce, abychom na své živobytí pokud možno měli. Ale když pak své příjmy spočítáme a odečteme od nich své životní náklady, zjistíme, že na tom nejsme třeba ani trochu dobře. Na to, co bychom chtěli mít, podle svého zjištění peníze nemáme. A tak se v takových výdajích škrtá to, co lze momentálně postrádat. Aby zbylo dost aspoň na to podstatné. Ale ani na to nejdůležitější nám nakonec nemusí zbýt dost.
A co ti, kteří zjistí, že ze své výplaty budou do dalšího výplatního termínu spokojeně žít? U těch to sice vypadá nadějně, ale jeden nikdy neví. Mohli nějaký nezbytný výdaj opomenout, může se objevit i nějaká nečekaná potřeba platit, a pak se i takoví lidé lehce dostanou do finanční tísně.
A co se dělá, když lidé nevyhnutelně potřebují peníze, ale nemají jich tolik, kolik by jich měli mít? Pokud ani skromnější život nestačí k nápravě, je třeba zvažovat i možnost vzít si půjčku. Ale nad tím už by se skutečně mělo přemýšlet. Protože půjčka sice nabízí peníze, ale ty se musí později vrátit. A ten, kdo si půjčuje, by si měl vybrat takovou nabídku, kterou zvládne. A protože jsou lidé někdy nekritičtí či přehnaně optimističtí, jsou tu i poskytovatelé půjček, kteří si ověřují, nakolik jsou žadatelé o půjčky nadějní. A tudíž se u bankovních půjček žádá doložení dostatečných příjmů a nesmí chybět ani registry dlužníků bez nežádoucích záznamů, a nebankovní hypotéka je provázena nutností ručit za ni nemovitým majetkem.
A tak má každý žadatel zvážit, co z toho je pro něj nejen výhodné, ale i zvladatelné. Protože jinak půjčku třeba nedostane. A pokud ji dostane a nesplatí, bude mít problémy.