O tom, že hry mají rády nejen děti, ale také dospělí, není nejmenších pochyb. Avšak je potřeba přiznat, že pro děti jsou rozhodně užitečné. Nejenže jim pomáhají ve vývoji, ale také je učí dovednostem, které budou potřebovat v dospělém životě. Je však otázkou, zda to platí i pro dospělé. Skutečně i jim mohou něco dát?
Pravdou totiž je, že hry hrajeme především proto, abychom se odpoutali od reality všedního dne, a příliš nepřemýšlíme nad tím, zda nám přitom prospívají či škodí. A to opět neplatí jen o dětech, ale také o dospělých.
Při bližším pohledu však zjistíme, že i dospělí se díky nim mohou naučit novým věcem a dovednostem, i když zde fungují poněkud jinak, než je tomu právě u dětí.
Například při hraní šachů se tříbí strategické myšlení a schopnost analyzovat situaci – a to se nám rozhodně může hodit i v běžném životě. Snadněji si tak dovedeme například zorganizovat den nebo z daných možností vybrat tu nejlepší
Díky tomu pak také můžeme dělat rozhodnutí, která nám prospějí z dlouhodobého hlediska, namísto abychom se soustředili na to krátkodobé, jak je tomu u většiny lidí obvyklé. Dlouhodobý prospěch je totiž většinou podstatně výhodnější než krátkodobé potěšení.
Hraním her se svými dětmi či jinými členy rodiny pak utužujeme vztahy, které mezi sebou máme. Jedná se obvykle o pozitivní zkušenost pro všechny zúčastněné, na kterou se obvykle vzpomíná ještě dlouho poté.
V neposlední řadě je vhodné také zmínit to, že mnohé hry nám zlepšují také znalost angličtiny, neboť jsou pouze v tomto jazyce. A všichni víme, že angličtina je dnes tím nejdůležitějším cizím jazykem. Jeho znalost pak požadují i mnozí zaměstnavatelé. Není tedy rozhodně na škodu si ji procvičit, kdykoliv je to možné. A pokud je to zábavnou formou, tím lépe.
Je tedy jasné, že hry mají pozitivní účinek i na dospělé. Neměli bychom se jim tedy vyhýbat. Naopak, jsou pro nás velmi důležité a jako takové bychom je měli brát.